Były dyrektor generalny Ripple uważa, że Chiny mogą zniszczyć Bitcoina.

Jak Chiny mogą zaatakować Bitcoina
Narracja o „chińskiej monecie“ jest przesadzona.

W niedawnym artykule opublikowanym przez The Hill były dyrektor generalny Ripple, Chris Larsen, twierdzi, że Chiny mają wystarczającą władzę, aby przejąć kontrolę nad Bitcoinem:

„Co najmniej 65 procent wydobycia kryptokursztynu jest skoncentrowane w Chinach, co oznacza, że chiński rząd ma większość potrzebną do sprawowania kontroli nad tymi protokołami i może skutecznie blokować lub odwracać transakcje“.
Uważa on, że Chiny dotują „ogromne ilości energii“ w celu utrzymania ścisłej kontroli nad największym łańcuchem blokowym na świecie.

Jak Chiny mogą zaatakować Bitcoina

Podczas gdy USA i Rosja walczą o budowę ogromnych farm górniczych, sama chińska prowincja Syczuan stanowi 54% całego hashratu.

Centralizacja wydobycia prowadzi do obaw o zdolność Chin do przeprowadzenia 51-procentowego ataku.

Praca badawcza z 2018 r. opublikowana przez amerykańskich naukowców wykazała, że Chiny mogą rzeczywiście wywierać duży wpływ na łańcuch blokowy Bitcoinów poprzez wiele wektorów ataku.

Chińskie baseny górnicze mogą współpracować w celu wykonywania karnego forking do cenzurowania adresów, deanonimizacji konkretnych użytkowników i destabilizacji sieci.

„Ponieważ wartość i ekonomiczna użyteczność Bitcoin Revolution wzrosła, tak samo jak motywacja do jego ataku. Wyróżniliśmy Chiny do analizy, ponieważ są one najpotężniejszym potencjalnym przeciwnikiem Bitcoina, i okazało się, że mają wiele istotnych motywów do atakowania systemu i wiele dojrzałych możliwości, zarówno regulacyjnych, jak i technicznych, do przeprowadzania tych ataków“.

Powiązane
Górnictwo Bitcoinów jest teraz jeszcze bardziej kontrolowane przez Chiny: Raport
Narracja o „chińskiej monecie“ jest przesadzona.
Należy zauważyć, że Ripple od lat agresywnie forsuje narrację o tym, że Bitcoin jest „krypto walutą kontrolowaną przez Chiny“, jednocześnie domagając się jasności przepisów w USA.

Jeszcze w 2018 roku Brad Garlinghouse, obecny prezes firmy stowarzyszonej z XRP, twierdził, że kraje nie przyjmą monety kontrolowanej przez reżim komunistyczny:

„Skąd mamy wiedzieć, że Chiny nie będą interweniować? Ile krajów chce używać waluty kontrolowanej przez Chiny? To się po prostu nie stanie.“
Casa CTO Jameson Lopp uważa jednak, że byłoby „prawie niemożliwe“, aby chiński rząd przejął wszystkich górników:

„Prawdopodobnie istnieje ponad tysiąc farm górniczych rozsianych po całych Chinach. Podejrzewam, że byłoby prawie niemożliwe, aby państwo zaczęło przejmować kontrolę nad obiektami górniczymi bez przeciekania wiadomości do reszty świata“.